Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Tadeusz Andrusiewicz
30.03.1930 - 09.02.2010


Tadeusz_Andrusiewicz

Z zawodu grawer z artystycznym zacięciem, autor znamienitych ekslibrisów, z zamiłowania działacz narciarski i miłośnik zimowych gór.

Po odbyciu służby wojskowej przybył w roku 1953 do Jeleniej Góry, gdzie związał się z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym czynnie udzielając się w sekcji narciarskiej. Biorąc udział w ówczesnych masowych górskich rajdach narciarskich w Sudetach, często z udziałem ponad 1000 narciarzy szybko włączył się w czynną organizację takich imprez. W latach sześćdziesiątych stał się kierownikiem Rajdów Narciarskich „Karkonosze” i pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 40 lat. Kierując Komisją Narciarską Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze organizował wraz z kolegami Spartakiady Zimowe dla członków PTTK na zboczach Łabskiego Szczytu, a także wyjazdy jeleniogórskiej ekipy na Narciarskie Rajdy Tatrzańskie - często przywożąc zwycięskie trofea.
Był znany i poważany wśród narciarskiej braci turystycznej w całej Polsce, dzięki czemu na karkonoskie rajdy narciarskie zjeżało towarzystwo z wielu regionów kraju, doceniając wzorową organizację tych imprez.
Tadeusz oprócz pracy społecznej w rodzimym Oddziale PTTK, gdzie przez 28 lat był członkiem Zarządu działał także na szczeblu wojewódzkim PTTTK oraz krajowym, pełniąc funkcję Członka Komisji Narciarskiej Zarządu Głównego PTTK przez ponad 24 lata.
Był szczęściarzem, bo pasję narciarską uzupełniał pracą zawodową, która także była jego pasją. Był grawerem artystą. Swoje zdolności artystyczne i hobbystyczne prezentował w postaci ekslibrisów, które były wielokrotnie nagradzane na wielu wystawach. Wykonywał ekslibrisy m.in. dla Papieża Jana II oraz noblisty Czesława Miłosza. Pozostawione prace Tadeusza mogłyby być ozdobą niejednego muzeum, utrwalając pamięć o Nim.
Tadeusz był także projektantem rajdowych znaczków okolicznościowych, z których każdy przez swą prostotę i pomysł można uznać z małe arcydzieła i które poszukiwane są przez kolekcjonerów.
Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymał w roku 1976, a w roku 1996 odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi.

Pochowany został na nowym cmentarzu w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej.
W ostatniej drodze towarzyszyli Mu przyjaciele, działacze PTTK oraz poczet sztandarowy jeleniogórskiego Cechu Rzemiosł.

Odszedł od nas na niebieskie szlaki fantastyczny druh narciarskich wędrówek, człowiek dobry i prawy, uczynny i życzliwy.

Żegnaj Tadeuszu

- Andrzej Mateusiak


Kilka ekslibrisów Tadeusza Andrusiewicza:
Exlibris_1 Exlibris_1 Exlibris_1 Exlibris_1 Exlibris_1 Exlibris_1 Exlibris_1

Kilka projektów znaczków narciarskich Tadeusza Andrusiewicza:
ORN_1996_proj_odznakiA ORN_1998_proj_odznakiA ORN_2002_proj_znaczkaAORN_2003_proj_zanczkaa