Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt prac Gertrud Staats ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz ze zbiorów prywatnych.

Artystka urodziła  się we Wrocławiu w 1859, w zamożnej rodzinie kupieckiej.  W domu, który wybudował jej ojciec w 1856 roku, na dalekich wówczas południowych przedmieściach Wrocławia, Gertrud Staats mieszkała przez całe swoje życie.

Naukę malarstwa rozpoczęła w 1878 r. pobierając prywatne lekcje u Adolfa Dresslera (1822-1881), następnie w latach 1879-1881 w prowadzonej przez niego Pracowni Mistrzowskiej Malarstwa Krajobrazowego działającej przy wrocławskim Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych. Z Dresslerem wyjeżdżała na studia plenerowe w Karkonosze, gdzie zatrzymywali się w Przesiece.

Po śmierci Dresslera wyjechała w 1882 r. do Berlina, by kontynuować studia w Królewskiej Akademii Sztuki.

Do 1913 r. wiele podróżowała malując krajobrazy Niemiec i Austrii. Od 1902 r. należała do Stowarzyszenia Artystek Śląskich, którego była współzałożycielką i pierwszą przewodniczącą.

Od czasu I wojny światowej coraz mniej wyjeżdżała poza Wrocław, co spowodowane było pogarszającą się sytuacją materialną. Głównym motywem jej malarstwa stały się martwe natury i kwiaty, pejzaże malowała już niezwykle rzadko.

Zmarła 21 czerwca 1938 we Wrocławiu.