Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

W sobotę 25 maja 2019 roku Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze z Zarządem Koła PTTK nr 30 zorganizował Konferencję Krajoznawczą pt. Nauczyciele regionu jeleniogórskiego – jako inicjatorzy turystyki szkolonej. Konferencja była połączona z obchodami jubileuszu 60-lecia Koła PTTK nr 30 (Nauczycielskiego) przy Oddziale ZNP Jelenia Góra.

Konferencję, która odbyła się w „Galerii na Górze” (Muzeum Karkonoskie),  otworzył prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze – Krzysztof Tęcza. Po przywitaniu i przedstawieniu tematu spotkania wręczono przyznane wyróżniającym się działaczom Koła wyróżnienia. Dyplomy podpisane przez prezydenta miasta Jeleniej Góry – Jerzego Łużniaka wręczył Paweł Domagała – naczelnik Wydziału Nadzoru Merytorycznego w Departamencie Edukacji UM Jelenia Góra. Dyplomy otrzymali: Zdzisław Gasz, Ryszard Wróblewski, Jan Hanc, Antoni Witczak, Teresa Kisiołek, Romana Dobosz. Dodatkowo Pan Paweł Domagała wręczył przyznane przez jego departament dyplomy Michałowi Bracławskiemu i Danucie Rynkiewicz.

Jubileusz 60 lecia Koła Nauczycielskiego PTTK 01
Foto: Krzysztof Tęcza

Krystyn Chudoba – z-ca przewodniczącego Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Dolnośląskiego wręczył medale honorowe przyznane dla: Barbary Lesiak, Eleonory Dziedzio, Marii Goraczewskiej i Anny Makowskiej.

Krzysztof Tęcza wręczył pozostałe odznaczenia przyznane przez PTTK za długoletnią przynależność do Towarzystwa.

Jako pierwszy w części wspominkowej głos zabrał Zdzisław Gasz – prezes zarządów Oddziałów PTSM i LOP, Członek Honorowy zarówno PTTK jak i PTSM oraz LOP. Zdzisław Gasz będący członkiem Koła PTTK nr 30 rozpoczął swoje wystąpienie od pokazania wydawnictwa poświęconego najbardziej znanemu członkowi Koła Nauczycielskiego – Teofilowi Ligenzie vel Ozimkowi. Był on bowiem nie tylko prezesem Koła przez ponad 40 lat ale był organizatorem większości imprez turystycznych, krajoznawczych i kulturalnych.

Zdzisław Gasz z rozrzewnieniem wspomina organizowane wypady do Wrocławia, podczas których zwiedzali ciekawe miejsca ale także brali udział w spektaklach operowych. W tamtych czasach na takie wypady jeździło się pociągiem. Wspomniał także o organizowanych przez „Profesora” (tak zwracano się do Pana Teofila) Turniejach Turystyczno-Krajoznawczych oraz Rajdzie „Kuratorka”, podczas których prowadził on trasy piesze jeszcze w wieku 80 lat.

Jubileusz 60 lecia Koła Nauczycielskiego PTTK 02
Foto: Krzysztof Tęcza

Maria Goraczewska – prezes Koła PTTK nr 30 przypomniała jubileusz sprzed 10 lat oraz przytoczyła niektóre fragmenty wspomnień Mariana Tumidalskiego. Przede wszystkim skupiła się na wymienionych przez autora wspomnienia działaczach i członkach Koła: Teofilu Ligenzie, prof. Hacke, koleżankach i kolegach: Wróbel, Lesiak, Rynkiewicz, Remert, Galiński, Naumik, Leparska oraz rodzin Sobierajskich, Chmurzyńskich czy Gorajewskich. Przypomniała, że w okresie 60 lat przez Koło przewinęło się prawie 600 osób. Obecnie Koło liczy niespełna 30 członków i to jest problemem. Nie ma młodych, którzy chcieliby kontynuować działalność. Na szczęście wciąż są organizowane różnego rodzaju spotkania i spacery, oczywiście dostosowane do kondycji fizycznej i możliwości dojrzałych członków Koła.

Henryk Antkowiak opowiedział o swoim życiu, o tym jak w tamtych czasach wyglądała praca nauczyciela. Wspomniał o swojej pracy w Szkole Podstawowej nr 1 w Cieplicach a następnie w Szkole Rzemiosł Artystycznych. Opowiedział o działalności turystycznej prowadzonej w obu szkołach. Niestety dla nas, późniejsze życie związał z Jaworem gdzie się przeprowadził. Zakładając tam Koło nauczycielskie PTTK  miał świadomość, że to jego koniec współpracy z Jelenią Górą.

Anna Makowska wspomniała osoby, które ukształtowały Koło: Aleksandra i Antoninę Sobierajskich, Janinę Wolimierską, Janinę Zieleńską, Romana Witczaka. Wspomniała, że dawniej w środy odbywały się spotkania krajoznawcze. Trwało tak do czasu kiedy koło straciło swoją siedzibę.
Teresa Kisiołek z domu Sobierajska oprócz słów o Klubie przypomniała swojego tatę Aleksandra Sobierajskiego. Miał on zwyczaj nadawania kolejnym dzieciom podwójnych imion co często wprowadzało małe zamieszanie zważywszy, że dzieci z czasem używały nie koniecznie pierwszego imienia. Aleksander zabierał swoje dzieci na różne obozy. Natomiast jej mama Antonina Sobierajska zabierała dzieci na wycieczki Rajdu na Raty czy Rodzinne Eskapady w Góry. Największym jednak wyzwaniem było ich uczestnictwo w Ogólnopolskim Wysokokfalikowanym Rajdzie Pieszym, odbywającym się co prawda raz do roku ale trwającym dwa tygodnie.

Jubileusz 60 lecia Koła Nauczycielskiego PTTK 03
Foto: Krzysztof Tęcza

Jubileusz 60 lecia Koła Nauczycielskiego PTTK 04
Foto: Krzysztof Tęcza

Antoni Bracławski, z młodszego pokolenia, wspomniał czasy lat 70-tych XX wieku kiedy to złapał bakcyla turystycznego. Zawdzięcza to Teresie Materny. Powiedział, że nie ma nic piękniejszego jak ruch turystyczny. Człowiek czuje się wtedy młody i szczęśliwy.

Uzupełnieniem tych wspomnień były wystąpienia Jana Smolira i Mariana Hõbnera przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jubileusz 60 lecia Koła Nauczycielskiego PTTK 05
Foto: Krzysztof Tęcza

Podczas gdy w tle „leciała” prezentacja multimedialna przygotowana przez Andrzeja Mateusiaka, Krzysztof Tęcza zaprezentował najnowszy Zeszyt Historyczny wydany przez prowadzoną przez niego Regionalną Pracownie Krajoznawczą Karkonoszy (założoną na mocy porozumienia pomiędzy Związkiem Gmin Karkonoskich a PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze).  Tytuł „60 lat Koła PTTK nr 30” całkowicie nawiązuje do uroczystości z okazji której się spotkaliśmy. W Zeszycie znalazły się wspomnienia wielu działaczy związanych z tym Kołem ale także opracowane przez Andrzeja Mateusiaka kroniki czy lista członków Koła.

Na koniec spotkania otworzono przygotowaną na uroczystość wystawę fotograficzną oraz zaproszono wszystkich do skonsumowania tortu.
Nasze spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości dyrektor Muzeum Karkonoskiego pani Gabrieli Zawiły oraz zostało dofinansowane przez Urząd Miasta Jelenia Góra. W prawidłowym przebiegu spotkania pomagały nam pracownice muzeum Panie Aneta Firszt i Natalia Kryszpin.

Krzysztof Tęcza