Wyjazd z Jeleniej Góry, z parkingu przy ul. Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 8.30
Jaworzyna Śląska – zwiedzamy tu umieszczone na terenie historycznej parowozowni „Muzeum Kolejnictwa na Śląsku”. Urządzono tu różnorodne wystawy związane z historią kolejnictwa. Zbiór składa się z 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz przeszło 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych z okresu od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku, ustawionych na torach o łącznej długości 2 km. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych, makietę kolejową oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska.
Witoszów Dolny- znajduje się tu Muzeum Broni i Militariów powstałe w 1999 roku z inicjatywy pomysłodawcy i zarazem założyciela pierwszej tego typu placówki w Polsce – Stanisława Gabrysia. Eksponaty muzeum obejmują przedmioty unikatowe w skali kraju a nawet świata. Znajdziemy tu liczne militaria podarowane przez wojsko takie jak : czołg T-72, samoloty: MIG-21, SU 22, Iskra, działo samobieżne tzw. „Goździk” i wiele innych. Uzupełnieniem ekspozycji są prywatne zbiory obejmujące m.in. broń: strzelecką krótką i długą, karabiny, broń automatyczną, przeciwpancerną, kilkanaście transporterów, lekkich i opancerzonych i ponad 20 armat.
Świdnica - niezwykle bogata historia i ciekawa architektura czyni z niej jedno z piękniejszych miast Dolnego Śląska. Zwiedzimy tu dwa najwyższej klasy zabytki sakralne. Pierwszy to wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO największy drewniany kościół Europy – ewangelicki, barokowy Kościół Pokoju p.w. Świętej Trójcy, powstały po wojnie trzydziestoletniej na mocy przywileju cesarskiego. Wyjątkowo cennymi elementami wyposażenia kościoła są ołtarz i ambona zdobiona scenami biblijnymi. Ze względu na wielopiętrowe empory wnętrze przypomina teatr.
Drugi to katedra św. Św. Stanisława i Wacława, monumentalna gotycka budowla z elementami renesansu i baroku z górująca nad miastem 103 – metrową wieżą. We wnętrzu przepiękne sklepienia i cenne wyposażenie, najwspanialsze to barokowy ołtarz główny i późnogotycki tryptyk ze sceną Zaśnięcia NMP.
Spacer po mieście zakończymy na Rynku – Ratusz, cztery studnie, kolumna Świętej Trójcy, kamienice mieszczańskie z XVI-XIX w.
Podczas wycieczki przewidziany jest bezpłatny posiłek dla uczestników wycieczki. Wszyscy uczestniczy są ubezpieczeni od NNW przez organizatora.
Trasa przejazdu: 160 km.
Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86, 58-500 Jelenia Góra.
Program i prowadzenie: Wiktor Gumprecht – przewodnik sudecki.
Wpisowe na wycieczkę wysokości 30 zł/os płatne przy zapisie (w biurze PTTK), a dla osób zapisujących się elektronicznie – w ciągu 48 godz. po emailowym potwierdzeniu przyjęcia na wycieczkę, na konto Oddziału PTTK nr: 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193, z dopiskiem: „Wycieczka JBO nr 1” lub w biurze – płatność tylko gotówką.
Zapisy na wycieczkę rozpoczną się 29.04.2025 r. (wtorek) od godz. 9.00 – równocześnie: w biurze PTTK (21 osób) i na stronie forms.gle (21 osób). Ze względu na ograniczoną do 42 ilość osób – liczy się kolejność zapisów.
Zapisy odbywają się według „Zasad rekrutacji uczestników” – zatwierdzonych przez Miasto Jelenia Góra, a opublikowanych na stronie: www.pttk-jg.pl oraz na stronie: jeleniagora.pl
Program do pobrania [ 634.64 KB ]
Zasady rekrutacjii do pobrania [ 886.88 KB ]
Terminarz wycieczek do pobrania [ 595.41 KB ]
Wsparcie finansowe w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego: