Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Już od kilkunastu lat w Sudetach odbywają się zimowe biwaki polsko-czeskie. Ich organizatorem po polskiej stronie jest Klub Turystyki Górskiej „Łazek” działający przy Oddziale PTTK Wrocław-Fabryczna. W tym roku wybrano sobie zamek Chojnik jako miejsce spotkania i zimowego „taborzenia”.
Ch_01

W piątek wieczorem, 18 lutego 2011 na zamku, zaczęli zbierać się rasowi turyści polscy i czescy. Namioty rozbito na zamku średnim nieopodal sali sądowej. Pogoda dopisała typowo zimowa: przyprószyło śniegiem, była mgła i nielekki mróz.

Otwarcia biwaku - w opalanej kominkiem sali bufetowej schroniska - dokonała prezes KTG „Łazek” - Grażyna Biernat. Następnie wiceprezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” - Andrzej Mateusiak powi-tał przybyłych, omówił plany dotyczące rekonstrukcji zamku, m. in. przygotowywany w bieżącym roku pierwszy etap remontu budynku schroniska za uzyskane środki od Ministra Kultury i Dziedzictwa Naro-dowego oraz Prezydenta Jeleniej Góry i spodziewane środku od Marszałka Dolnośląskiego. Występując jako wiceprzewodniczący Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Dolnośląskiego - Andrzej Ma-teusiak wręczył zarządowi KTG „Łazek” Złotą Odznakę Honorowa PTTK przyznaną przez ZG PTTK w grudniu 2010 r.
Ch_02
Ciekawe jaka będzie temperatura w nocy? (foto: archiw. KTG „Łazek”)

Ch_03
Odpoczynek na punkcie widokowym pod Chojnikiem (foto: archiw. KTG „Łazek”)

Potem, już do godzin wieczornych odbywały się nocne Polaków i Czechów rozmowy.
Następnego dnia, w sobotę, biwakowicze udali się pod opieką przewodnika sudeckiego Zbyszka Sobie-rajskiego na wycieczkę na wzniesienie Żar, do Zachełmia do Czerwonej Jaskini w Rudziankach oraz wo-kół zamku. Po południu wszyscy uczestnicy biwaku zebrali się na wspólny gorący posiłek w schronisku, gdzie do późnych godzin wieczornych wspólnie wspominano poprzednie edycje biwaków, przypominając co zabawniejsze sytuacje i komiczne wydarzenia. Śpiewano przy akompaniamencie gitary piosenki polskie i czeskie. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne dyplomy uczestnictwa oraz foldery promujące region jeleniogórski.
Ch_04
Muszę się przecisnąć! - wyjście z „Dziurawego Kamienia” (foto: archiw. KTG „Łazek”)


Przed północą najwytrwalsi przenieśli się do kuchni rycerskiej na zamku, gdzie kontynuowano dysputy przy kominku. W biwaku brało udział 36 turystów. Pomocy w organizacji biwaku udzielił Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze - właściciel zamku oraz dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowe-go.
Ch_05
Dyplom uczestnictwa w zlocie

Ch_06Ch_07

W niedzielę rano towarzystwo rozjechało się, obiecując spotkać się na zimowym biwaku już za miesiąc, 20 marca, na Hali pod Śnieżnikiem. Organizatorem biwaku będą Czesi skupieni w Klubie Czeskich Tury-stów w Usti nad Orlicą. A za rok wszyscy spotkają się znów w naszej okolicy, przy schronisku PTTK „Szwajcarka” w Górach Sokolich, w trzeci weekend lutego 2012 r.

Oprac. Andrzej Mateusiak
Relacja w formacie PDF