Zasadniczym celem, jaki postawiło sobie wydawnictwo ATUT, przystępując do prac związanych z organizacją nowego pisma, była chęć stworzenia periodyku, na łamach którego mogłyby się ukazywać materiały, służące propagowaniu wiedzy o Sudetach, ich przyrodzie, kulturze i historii, jak wskazano w podtytule.
W dziesiątym roku wydawania „Sudetów”, które jest pismem rozpoznawalnym, mającym już stałe, ugruntowane miejsce na rynku, mamy niemal 40 stałych współpracowników, wywodzących się z różnych środowisk, głównie naukowych i przewodnickich. A gdybyśmy zsumowali wszystkie strony dotychczas wydanych 121 numerów, otrzymalibyśmy pokaźną ilość stron - 5432, zawierających teksty oraz ilustracje, dawne i współczesne.
Po dziesięcioletniej fascynującej przygodzie redagowania „Sudetów” jestem przekonany, że założenia przyświecające powstawaniu pisma zostały osiągnięte. Sądzę, że mimo wielu trudności związanych z wydawaniem pisma, wszyscy współuczestniczący w jego wydawaniu mogą chyba z dumą powiedzieć, że merytoryczny poziom „Sudetów” pisma nie uległ obniżeniu, a przeciwnie - stale się podnosi.
W imieniu całej redakcji serdecznie dziękuję za życzenia, jakie odebraliśmy od Czytelników i wielu instytucji z okazji naszego jubileuszu. Dziękuję także za wszystkie wyrazy sympatii, jakie otrzymywaliśmy przez te 10 lat, także za krytyczne uwagi od Czytelników, które zawsze staraliśmy się uwzględniać.
Redaktor Naczelny
dr Romuald M. Łuczyński
dr Romuald M. Łuczyński