Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

29 marca 2010 r. przedstawiciele ZG PTTK podpisali w imieniu Towarzystwa dwuletnią Umowę Generalną z Towarzystwem Ubezpieczeniowym SIGNAL IDUNA POLSKA TU S.A. Grupowego Ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków wszystkich członków PTTK posiadających ważną legitymację PTTK (z aktualnie opłaconą składką członkowską). Ubezpieczeniem objęci są członkowie PTTK w okresie ochrony ubezpieczeniowej tj.:
− od dnia 1 kwietnia 2010 r. do dnia 31 marca 2011r. w przypadku opłacenia składki za rok 2010,
− od dnia 1 kwietnia 2011 r. do dnia 31 marca 2012r. w przypadku opłacenia składki za rok 2011.

W ramach umowy ubezpieczenia SIGNAL IDUNA Polska TU S.A. obejmuje ochroną ubezpieczeniową wszystkich członków PTTK z opłaconą składką członkowską bez względu na wiek. Ubezpieczenie obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków powstałe na terytorium EUROPY w wariancie obejmującym pełny czas ochrony ubezpieczeniowej, w szczególności w życiu prywatnym oraz:

  1. podczas uczestnictwa w imprezach PTTK, w okresie objętym ochroną ubezpieczeniową.
  2. podczas pobytu w obiektach PTTK będących w użytkowaniu lub własnością PTTK w związku z realizacją zadań statutowych lub z tytułu korzystania z noclegu albo atrakcji turystycznych,
  3. podczas zdobywania odznak turystycznych przewidzianych statutem PTTK,
  4. podczas indywidualnego (organizowanej samodzielnie oraz poza strukturami PTTK) uprawniania turystyki.

Ochroną ubezpieczeniową objęte również osoby wyznaczone przez PTTK do obsługi imprezy podczas prac przygotowawczych i zamykających jej organizację, niezależnie czy są członkami PTTK z opłaconą składką członkowską. Umowa ubezpieczenia obejmuje ochroną zdarzenia powstałe podczas imprezy o charakterze sportowym (rywalizacji) (o ile nie są to wypadki powstałe podczas uprawiania sportów wyczynowych i zawodowych sportów).
W ramach umowy ubezpieczenia SIGNAL IDUNA Polska TU S.A. udziela ochrony ubezpieczeniowej w zakresie:

  1. trwałego uszczerbku na zdrowiu (suma ubezpieczenia 20.000 PLN),
  2. śmierci Ubezpieczonego (suma ubezpieczenia 10.000 PLN),
  3. zawału serca lub udaru mózgu (suma ubezpieczenia 8.000 PLN),
  4. refundacji kosztów naprawy lub nabycia protez i środków pomocniczych (suma ubezpieczenia2.400 PLN),
  5. refundacji kosztów operacji kosmetycznych (suma ubezpieczenia 2.400 PLN),
  6. kosztów ratownictwa (suma ubezpieczenia 4.800 EUR na jedno zdarzenie). Ochrona ubezpieczeniowa tylko w czasie imprez PTTK na terenie RP i krajów sąsiadujących.

W przypadku konieczności przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika wskazanego przez ubezpieczyciela odległego od miejsca zamieszkania poszkodowanego dalej niż 50 km, Signal Iduna Polska TU S.A. pokryje koszty przejazdu pociągiem 2 kl. lub autobusem na podstawie oryginałów biletów lub rachunków.

Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia przez członka PTTK i prawa do korzystania ze świadczeń ubezpieczeniowych jest wklejony w legitymacji PTTK znaczek członkowski na dany rok kalendarzowy. W szczególnych przypadkach udokumentowaniem zawarcia umowy ubezpieczenia może być, za zgodą przedstawiciela Towarzystwa Ubezpieczeniowego, potwierdzenie opłacenia składki członkowskiej dokonane w kasie oddziału nie później niż w dniu poprzedzającym zdarzenie ubezpieczeniowe objęte ochroną ubezpieczeniową. W przypadku członków PTTK zwolnionych z opłacania składek członkowskich ubezpieczenie rozpoczyna się od dnia wpływu do Biura ZG PTTK zamówienia oddziału PTTK na znaczki członkowskie bezpłatne.

Oddział PTTK, zgodnie z zawartą Umową Ubezpieczenia, jest zobowiązany prowadzić kalendarz rejestr imprez, do którego wpisywane są imprezy turystyczne, organizowane przez jednostki organizacyjne zrzeszone w oddziale PTTK, przy czym imprezy te powinny zostać zarejestrowane przed ich rozpoczęciem. W kalendarzu–rejestrze powinny być wyszczególnione terminy, czas i miejsce rozpoczęcia i zakończenia imprezy, jej charakter, przewidywana (i skorygowana po imprezie) liczba uczestników oraz kierownik imprezy, osoby przygotowujące i likwidujące imprezę po jej zakończeniu. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo wglądu do kalendarza-rejestru imprez turystycznych oraz do aktualnej listy członków PTTK zrzeszonych w Oddziale w celu potwierdzenia prawa do wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego z tytułu nieszczęśliwego wypadku.

Oddział prowadzi kartotekę członków PTTK (deklaracje członka zwyczajnego). Na potrzeby tego ubezpieczenia oddział prowadzi także listę członków PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi za bieżący rok, zawierające imię i nazwisko, adres oraz datę opłacenia przez nich bieżącej składki. Na liście tej umieszczone są również nazwiska członków PTTK, którzy zostali zwolnieni z opłacania składki członkowskiej; w miejsce daty opłacenia składki wpisywana jest data wpływu zamówienia dla nich znaczka PTTK do Biura ZG PTTK.

Składka na ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków wnoszona jest ze składek członkowskich PTTK.

Oddział PTTK musi dysponować w swojej siedzibie wydrukami dokumentów związanych z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków, otrzymanymi z Zarządu Głównego PTTK.

Przygotowała:
Natalia Wojtyra - ZG PTTK
wg: http://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia/nnw2010/nnw2010_info.pdf


Pliki do pobrania