Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Klaus_na_Sniezce_01Już po raz trzydziesty przewodnicy sudeccy obchodzili swoje święto na Śnieżce. Dnia 10 sierpnia 2011 r. przy temperaturze 2,5 stopnia C i wietrze 6 m/sek. na szczyt Śnieżki przybyło nieco mniej turystów niż zazwyczaj.

Siedemdziesięcioletni prezydent Czech - Vaclav Klaus przybył na najwyższą górę Czech tym razem samochodem. Reporterom powiedział, że ma nadwyrężone ścięgno Achillesa i dlatego tym razem skorzystał z transportu Horskej Služby. Będąc już po raz dziesiąty na naszym święcie wystąpił w czerwonej kurtce przewodnickiej z logo przewodnickim, którą podarowaliśmy mu przed dwu laty. Ja zwykle chętnie pozował do fotografii z turystami i podpisywał swoje zdjęcia autografy.

Klaus_na_Sniezce_02

Punktualnie o 12.00 w kaplicy św. Wawrzyńca rozpoczęła się msza święta, którą koncelebrowali: czeski biskup z Hradec Kralove - Jan Vokál oraz legnicki biskup Stefan Cichy przy asyście 25 księży. W uroczystości uczestniczył m. in. Jerzy Pokój – przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego oraz Jacek Włodyga - starosta Powiatu Jeleniogórskiego, Andrzej Raj – dyrektor Karkonoskiego Parku narodowego oraz ponad 100-osobowa reprezentacja przewodników sudeckich z całego Dolnego Śląska, a także GOPR-owcy, pracownicy KPN, Straży Granicznej, a także kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka, która dotarła pieszo z Karpacza. Po mszy tradycyjnie wykonano zbiorowe zdjęcie przewodnickie na tle kaplicy św. Wawrzyńca. Potem odbyło się krótkie nabożeństwo przy symbolicznym cmentarzyku górskim w Kotle Łomniczki.

Kolejnym punktem święta przewodnickiego był koncert Karkonoskiej Grupy Folkowej „Szyszak" w schronisku PTTK „Strzecha Akademicka". Zespół wykonał kilkanaście piosenek o tematyce karkonoskiej, przy szczerym aplauzie pełnej sali.

Klaus_na_Sniezce_03

Najbardziej podobały się piosenki: „Spotkanie" i „Szyszak". Występ odbył się dzięki zaakceptowaniu idei zaproponowanej przez niżej podpisanego przez kierownika schroniska Mirka Godynia i Maćka Gałęskiego - członka zespołu. Pomysł się sprawdził i postanowiono to wydarzenie powielić, a może i poszerzyć w następnym roku.

Na marginesie występu zespołu Szyszak, który ubrany był w „zachełmiańskie koszule" - od roku 1910 nazywane "Saalberger Hemden", z interesującymi haftowanymi krajkami - poddano pomysł, aby hafty zachełmiańskie w jakiś sposób zaadoptować do ubioru przewodnickiego. Temat jest wart uwagi i rozpatrzenia.

Klaus_na_Sniezce_04 Klaus_na_Sniezce_05

Drugim wydarzeniem Święta Przewodnickiego A.D. 2011 był nieoficjalny debiut „Likieru Karkonoskiego" promowany w Strzesze Akademickiej. Nasz kolega przewodnik z Borowic – Tomek Łuszpiński, po kilku latach „laboranckiego" eksperymentowania z borowickimi ziołami, skomponował recepturę, którą w towar handlowy, w postaci 200 ml buteleczek, już za kilka tygodni zamieni Monopol Wrocławski. Nazwa została zastrzeżona w Urzędzie Patentowym RP pod nr 377382, a sam trunek zdobywa już nagrody w ogólnopolskich konkursach nalewek, np. II miejsce na Śląskim Festiwalu Nalewek w Turawie. Degustatorzy likieru chwali smak a także sam pomysł produktu, który ma szansę stać się lokalnym hitem.

Klaus_na_Sniezce_06

Obchody święta przewodnickiego trwały do późnych godzin w Strzesze Akademickiej i Samotni, gdzie gospodarze schronisk ufundowali przewodnikom gościnę, za którą przewodnicy serdecznie dziękują.

Klaus_na_Sniezce_07

Opracował: Andrzej Mateusiak

Dzień Przewodnika na Śnieżce - 10.08.2011 - GALERIA


Relacja w formacie PDF