Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 


W dniu 16 stycznia 2009 w jeleniogórskiej sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej odbyły się uroczystości pięćdziesiątej rocznicy powołania Karkonoskiego Parku Narodowego. Uroczystości rozpoczął bardzo dobrze przyjęty krótki koncert orkiestry kameralnej Clasic-Modern Orchestra, która przedstawiła zaskakująco przyjemne aranżacje utworów filmowych oraz kompozycje własne lidera orkiestry. Wielu słuchaczy rzuciło się w kuluary z nadzieją kupna płyt tej rewelacyjne grupy. Następnie odbyła się prezentacja multimedialna walorów Parku. Genialnie dopasowane slajdy przyrody karkonoskiej do różnorodnych motywów muzycznych - zmontowane przez Romana Rąpałę - otrzymały burzę oklasków.


Fot. Barbara Wieniawska-Raj

Moderatorem konferencji był dr Jacek Potocki - sekretarz Rady Naukowej KPN.

Rocznicę zaplanowana jako konferencję. Prezentację historii badań naukowych w Karkonoszach - w fachowy i przystępny sposób, okraszony ciekawostki i anegdotami przedstawił Przewodniczący Rady Naukowej KPN - prof. dr hab. Krzysztof Radosław Mazurski. Następnie referat o historii powstania i funkcjonowania Parku przedstawił obecny dyrektor dr Andrzej Raj - ilustrując wykład swoimi zdjęciami.

Po przerwie cateringowej - odbyła się cześć „dziękczynna". Dyrekcja Parku obdarowała niektóre instytucje oraz poszczególne osoby specjalnymi medalami 50-lecia KPN. Medali wręczono koło 60 szt. Nasz Oddział PTTK także znalazł się w tym gronie.


Trzecią i ostania część konferencji to podziękowania składane przez zaproszonych gości dla dyrekcji i pracowników Parku. Kwiaty, książki, albumy, obrazy, patery, plakiety, dyplomy, minerały, listy gratulacyjne, mowy pochwalne, podziękowania i jedno żądanie szybkiego napisania wniosku oraz błogosławieństwo od biskupa - to wszystko otrzymała dyrekcja i pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Medale Zarządu Głównego PTTK „za współpracę" otrzymał dyrektor Andrzej Raj oraz Park - jako instytucja. Medale w imieniu ZG PTTK wręczyli: Barbara Kopydłowska i Krzysztof R. Mazurski.

Nasz Oddział wręczył dyrektorowi Andrzejowi Rajowi pamiątkową plakietę, której wizerunek przedstawiony jest poniżej.

plakieta_50_lat_kpn

Wręczając plakietę dyrektorowi Rajowi Andrzej Mateusiak podkreślił nierozerwalny element łączący KPN i PTTK. Wskazał na znak logo Parku przedstawiające wizerunek zamku Chojnik, który to zabytek jest własnością PTTK, a jego bryła dumnie reprezentuje wizerunek Parku.

Wśród zaproszonych gości na obchodach uczestniczyli: prezes Koła Przewodnickiego Piotr Gryszel oraz wiceprezes Zarządu Oddziału „Sudety Zachodnie" Andrzej Mateusiak.

A tak na marginesie: zbierając materiały do historii naszego Oddziału, opracowując kalendarium natknąłem się na protokół z zebrania zarządu naszego Dolnośląskiego Oddziału PTT z dnia 30 października 1946 roku. Trzeba dodać, że w tym czasie właśnie u nas w Jeleniej Górze od dwóch miesięcy funkcjonował Dolnośląski Oddział PTT. Otóż w tym protokole jest zapis: „Zarząd poparł idee utworzenie Parku Narodowego w Karkonoszach, o ile nie utrudni to dostępu do gór." Jak wiemy udało się to dopiero po 13 latach. Jeśli idzie o historyczny związek PTTK z KPN to trzeba też zaznaczyć, że 29 maja 1963roku, na zjeździe Oddziału wybrano inż. Franciszka Rudzkiego - ówczesnego dyrektora KPN - wiceprezesem Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie".

A jakie są dziś związki pomiędzy Parkiem a naszym oddziałem PTTK. Wielorakie i dobre.

Po pierwsze - osoby funkcyjne prowadzące obchody jubileuszowe - to przewodnicy sudeccy: A. Raj (dyrektor KPN), K.R. Mazurski (przewodniczący Rady Naukowej KPN), J. Potocki (sekretarz Rady naukowej KPN). Wśród pracowników Parku mamy obecnie także trzech przewodników sudeckich, a dwie kolejne osoby obecnie uczęszczają na kurs przewodnicki.

Po drugie - istniej dobra współpraca w dziedzinie znakowania szlaków turystycznych na obszarze KPN. Znakowanie zimowe-tyczkowe organizuje Park, natomiast oznakowanie całoroczne prowadzi Oddział. Pracownicy Parku pomagają w ustawianiu słupów zdewastowanych przez chuliganów, informują na bieżąco o uszkodzeniach i brakach drogowskazów i znaczków. Ostatnio Park zobowiązał się wykonać na swój koszt corocznie kilkanaście rosoch, którymi będą systematycznie uzupełniane i wymieniane stare i zniszczone. Ponadto w okresie letnim, w trójstronnym porozumieniu - dodatkowo z czeską stroną Parku - uzgodniono, wykonano i zamontowano na czerwonym szlaku granicznym wspólne słupy z drogowskazami czeskimi i polskimi. Zamontowane zostały także dodatkowe kierunkowskazy kierujące czeskich turystów na polską stronę - z podanymi odległościami - tak jak to jest praktykowane po czeskiej stronie. Przy tej okazji powstałą zabawna ciekawostka: na terytorium Czech został zamontowany pierwszy w historii Republiki Czeskiej drogowskaz z kolorem czarnym - a przecież Czesi nie używają do oznakowania szlaków górskich koloru czarnego. Ma to miejsce obok Petrovej Boudy, a czarny drogowskaz wskazuje kierunek na Jagniątków. W ostatnim roku dokonaliśmy - według sugestii KPN - kilku korekt przebiegów szlaków, ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów.


Po trzecie - szkolenia. Od lat sprawnie funkcjonuje system szkoleń organizowanych przez KPN. Jedna dziedzina to szkolenia wiosenne i jesienne organizowane przez Dolnośląską Federację Przewodnictwa - ostatnio także po czeskiej stronie Parku. Druga dziedzina to stała współpraca z naszym jeleniogórskim Kołem Przewodnickim zrzeszającym 160 przewodników naszego Oddziału. Oprócz kilku corocznych szkoleń, obecnie w KPN trwa przygotowywanie specjalnego programu szkoleniowego dla przewodników górskich, po ukończeniu którego absolwenci będą mieć prawo oprowadzania małych grup specjalistycznych w Paku poza szlakami - oczywiście po spełnieniu określonych zasad.

Po czwarte - imprezy. Organizując imprezy turystyczne na obszarze Parku zawsze otrzymujemy wsparcie, pomoc i materiały informacyjne, szczególnie i od wieli lat podczas Rajdu Narciarskiego „Karkonosze".

Po piąte - dobra współpraca w zakresie planowanych prac konserwatorskich i rewaloryzacyjnych na zamku Chojnik, który leży na obszarze KPN.

Opr. Andrzej Mateusiak, styczeń 2009