Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Porozumienie Oddziałów Województwa Dolnośląskiego
Rynek – Ratusz 11/12
50-106 WROCŁAW

poznajemy ojcowicne 2013

OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS KRAJOZNAWCZY PTTK
,,POZNAJEMY OJCOWIZNĘ 2013"

  1. ZAŁOŻENIA OGÓLNE.
    1. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę" (zwany dalej konkursem) jest inicjatywą z zakresu edukacji krajoznawczo-turystycznej, kierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej.
    2. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się nieprzerwanie od roku 1994, w edycjach realizowanych w trakcie roku szkolnego.
    3. Organizatorami konkursu są: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (w imieniu którego nadzór merytoryczny i organizacyjny sprawuje Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK) i redakcja miesięcznika turystyczno-krajoznawczego „Poznaj swój kraj".
    4. Konkurs, stanowi formę edukacji nieformalnej kierowanej do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jest jednym z najstarszych tego typu przedsięwzięć w Polsce.
    5. Rada Programowa ds. Młodzieży ZG PTTK i Redakcja miesięcznika turystyczno – krajoznawczego „POZNAJ SWÓJ KRAJ" są organizatorami Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „POZNAJEMY OJCOWIZNĘ".
    6. Organizatorem konkursu na terenie Województwa Dolnośląskiego są:
      • Rada Porozumienia Oddziałów PTTK województwa Dolnośląskiego,
      • Oddział Wrocławski PTTK we Wrocławiu,
      • Oddział PTTK „Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu,
      • Oddział PTTK „Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze.
    7. Patronat medialny miesięcznik „NA SZLAKU" www.na-szlaku.net

  2. CELE KONKURSU:
    1. poznanie Ziemi Ojczystej, jej przeszłości i dnia dzisiejszego,
    2. pogłębienie wiadomości o miejscu zamieszkania i różnych zakątkach kraju – poznawanych (indywidualnie lub zespołowo) podczas wędrówek,
    3. rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych, kulturalnych swojego regionu,
    4. dokumentowanie poznawanych obiektów przy pomocy fotografii, rysunku, nagrań dźwiękowych, filmowych, video i innych sposobów,
    5. kontynuowanie i upowszechnianie krajoznawczych tradycji rodzinnych, środowiskowych, szkolnych oraz regionalnych,
    6. integrowanie dzieci i młodzieży z różnych środowisk,
    7. wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę oraz popularyzację swojej Małej Ojczyzny,
    8. zapobieganie, poprzez udział w konkursie, patologiom i przemocy wśród dzieci i młodzieży,
    9. budowanie poczucia dumy narodowej z bycia Polakiem.

  3. ZASADY UDZIAŁU I ORGANIZACJI KONKURSU
    1. Konkurs na wszystkich etapach przeprowadzany jest w trzech kategoriach: prace tradycyjne indywidualne, prace tradycyjne zespołowe, prace multimedialne (indywidualne i zespołowe oceniane łącznie). Prace zespołowe mogą być tworzone przez grupy liczące od 2 do 4 uczestników.
    2. Podstawą udziału w konkursie jest samodzielne przygotowanie pracy konkursowej, w oparciu o własną dokumentację krajoznawczo-turystyczną. Praca konkursowa jest rodzajem opracowania krajoznawczego, w którym autor lub autorzy opisują w ciekawy sposób np.: obiekty krajoznawcze, tradycje kulturowe, wydarzenia historyczne, wzbogacając opis własnymi zdjęciami, rysunkami, wywiadami lub innym materiałem dokumentacyjnym.
    3. Praca konkursowa może powstać w ramach projektu uczniowskiego, przygotowanego np. w czasie zajęć z edukacji regionalnej, historii, geografii, przyrody, języka polskiego.
    4. Przykładowy zakres tematyczny prac:
      1. mój dom rodzinny, moja miejscowość, jej położenie, krajobraz i stan środowiska
      2. dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje
      3. historia mojej Ojcowizny, obiekty zabytkowe, miejsca pamięci
      4. ludzie mojej miejscowości zasłużeni dla regionu i kraju
      5. moje najciekawsze ścieżki krajoznawczo-turystyczne
      6. moja szkoła, historia i tradycje SKKT PTTK w mojej szkole
      7. Moja Ojcowizna – jej miejsce w Polsce i Europie
      8. losy moich bliskich i rodaków poza granicami kraju
      9. aktualne wydarzenia, rocznice i jubileusze
    5. Prace zgłaszane do konkursu powinny zawierać elementy własnej oceny: obserwowanych zjawisk, zebranego materiału – unikać należy zbytniego i dosłownego korzystania z istniejących już opracowań (nadmierne cytowanie z przewodników i innych opracowań krajoznawczych będzie prowadziło do dyskwalifikacji pracy).
    6. Przygotowywane prace nie mogą być wykonywane w formacie większym niż A4. Praca konkursowa wraz z załącznikami swą objętością nie może przekraczać 60 stron. Prace multimedialne powinny trwać maksymalnie 15 minut.
    7. Przez prace multimedialne rozumie się: filmy, prezentacje na CD, strony www – niebędące uzupełnieniem, bądź rozszerzeniem prac drukowanych lub pisanych ręcznie. Nadsyłane prace multimedialne muszą odtwarzać się z nośnika, na którym zostały przygotowane (serwer www) lub przesłane (CD, DVD, pamięć przenośna). Autor zobowiązany jest podać nazwę i numer minimalnej wersji programu, w którym praca powinna być odtwarzana.
    8. Przygotowując pracę na konkurs, autorzy mogą korzystać z rad i pomocy opiekuna pracy oraz konsultacji z doświadczonymi krajoznawcami. Prace indywidualne lub zespołowe mogą być przygotowane przez uczestników pod opieką jednego nauczyciela lub innej pełnoletniej osoby. W przypadku zespołów liczących 3 i 4 uczestników dopuszcza się przygotowywanie prac pod opieką dwóch nauczycieli, osób pełnoletnich.
    9. W przypadku prac drukowanych lub pisanych ręcznie na stronie tytułowej pracy należy umieścić następujące dane: tytuł pracy, imię/imiona i nazwisko/nazwiska autora/autorów oraz imię/imiona i nazwisko/nazwiska opiekuna/opiekunów. Na kolejnej stronie należy umieścić dane według wzoru, którym jest „Karta identyfikacyjna pracy" (zwana dalej kartą) stanowiąca załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
      W przypadku prac multimedialnych, dane te zawarte są na „Karcie identyfikacyjnej pracy" natomiast nośnik, na którym znajduje się praca, powinien być oznaczone w sposób pozwalający zidentyfikować autora i tytuł pracy.
    10. Do każdej pracy zgłaszanej na konkurs musi zostać załączona wypełniona karta. Nie może być ona połączona z pracą w sposób trwały – należy zachować możliwość jej odłączenia bez możliwości uszkodzenia zarówno karty jak i pracy.
      Dane zawarte w karcie stanowią dla organizatorów poszczególnych etapów konkursu, podstawę do przygotowania protokołów, list rankingowych oraz dyplomów dla uczestników.
      Oryginalna karta wędruje wraz z pracą poprzez poszczególne etapy konkursu i jest archiwizowana przez organizatora najwyższego etapu, do którego trafiła praca. Organizatorzy etapów niższego szczebla mogą sporządzić kserokopie karty.
    11. Strona końcowa pracy powinna zawierać bibliografię (wykaz publikacji, opracowań i innych źródeł, z których korzystano przy jej pisaniu).
    12. Konkurs realizowany jest w etapach: szkolnym; powiatowym (oddziałowym), wojewódzkim i centralnym.
    13. Konkurs rozgrywany jest w kategorii indywidualnej i zespołowej w następujących typach szkół:
      • I Grupa szkoły podstawowe
      • II Grupa gimnazja
      • III Grupa – szkoły ponadgimnazjalne
    14. Komisja oceniająca prace brać będzie pod uwagę:
      1. zawartość merytoryczną opracowania (np. wiedzę krajoznawczą, historyczną, geograficzną, etnograficzną),
      2. ocenę poziomu literackiego, wyrazu artystycznego pracy (np. przyjęte plastyczne, jakość fotografii, strona edytorska),
      3. samodzielność wykonania pracy przez uczestnika/uczestników.
    15. Każdy Oddział PTTK, Oddział PTSM, KH ZHP może przesłać maksimum po 2 prace w każdej grupie szkół, drużyn ZHP i każdej kategorii. W sumie z Oddziału PTTK, PTSM, KH ZHP można przesłać do 12 prac. Z tych Oddziałów PTTK, gdzie nie prowadzi się przeglądu na szczeblu oddziałowym szkoły i placówki mogą przesyłać prace bezpośrednio do organizatora finału wojewódzkiego. W tym przypadku szkoła, drużyna ZHP może przesłać 2 prace, tj. 1 indywidualną i 1 zespołową.
    16. Szczegółowy Regulamin Konkursu znajduje się na stronie ZG PTTK www.pttk.pl w zakładce http://mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy

PRACE NA KONKURS NALEŻY PRZESYŁAĆ LUB DOSTARCZYĆ W NIEPRZEKRACZALNYM TERMINIE DO:
11 lutego 2013 r.

NA ADRES: O D D Z I A Ł WROCŁAWSKI PTTK
RYNEK-RATUSZ 11/12
tel. (071) 34 303 44

Zlot laureatów odbędzie się we Wrocławiu. Szczegóły zostaną podane w odrębnym komunikacie.

Komitet Organizacyjny Konkursu Poznajemy Ojcowiznę

 


Regulamin oraz karta identyfikacyjna pracy (PDF)
Karta identyfikacyjna pracy (WORD)