Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

http://www.nj24.pl/article/spotkanie-ludzi-gor-w-jakuszycach

MPP | 8 STYCZNIA, 2013 FOT. MPP

Spotkanie ludzi górNagroda Ducha Gór przyznawana przez Szklarską Porębę za szczególne osiągnięcia w promocji miasta, Karkonoszy i Gór Izerskich dla Marka Niedźwieckiego, dziennikarza Radiowej Trójki! Agnieszka Wierzbicka, kierująca Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu, Ro-land Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdroju oraz Dorota i Józef Gołbowie, twórcy schroniska na Wysokim Kamieniu uhonorowani zostali wyróżnieniami Stowarzyszenia ZAKWISIE za rok 2012! Doroczne opłatkowe Spotkanie Ludzi Gór z biskupem Stefanem Cichym stało się pretek-stem do rozdania nagród.

- Jestem szczęściarzem. Nie dość, że przyjeżdżam tutaj i chodzę po miejscach ulubionych, mówię o tym przez radio i piszę na blogu, to jeszcze za to spotyka mnie nagroda - dzielił się refleksją Marek Niedźwiecki – Zakochałem się w Górach Izerskich, mam ulubione trasy, jestem tutaj kilka a nawet kilkanaście razy w roku i kompletnie mi się to nie znudziło. Zachwycam się Australią, ale jak ktoś mnie pyta o najpiękniejsze miejsca na Ziemi, zawsze mówię, że to Szklarska Poręba i Góry Izerskie, a do-piero po nich Góry Błękitne w Australii. Dla mnie to fantastyczne, że to miejsce jeszcze jest nieodkryte przez wszystkich.

Marek Niedźwiecki zapewniał, że Radiowa Trójka nie zrezygnuje ze współpracy ze Szklarską Porębą i Górami Izerskimi, bo „taka jest chyba miłość. Jak już jest, to na całe życie".

Tym razem przewodnicy sudeccy i osoby związane z promocją Karkonoszy i Gór Izerskich spotkali się w ośrodku Biathlon w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Zanim ludzie gór mogli swobodnie nacie-szyć się rozmowami i biesiadowaniem we wspólnym gronie, z sentymentem wspominając ulubione miejsce opłatkowych spotkań – schronisko Kamieńczyk, miała miejsce jeszcze jedna oficjalna uroczy-stość. W świetle fleszy podpisano umowę pomiędzy prezesem Stowarzyszenia Bieg Piastów i burmi-strzem Szklarskiej Poręby w sprawie oddania w 25-letnia dzierżawę Polany Jakuszyckiej gminie Szklarska Poręba.

- Moja wizja była na początku bardzo optymistyczna, dalekosiężna, ale Julian Gozdowski mnie pro-stował, jest pragmatykiem i wie, co na Polanie Jakuszyckiej powinno być robione. Ja mam nadzieję, że dzięki temu porozumieniu także w Warszawie zobaczą, że istnieje taki kawałek Polski, który nazywa się Szklarska Poręba, Polana Jakuszycka, Góry Izerskie, Karkonosze – mówił Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Biskup Stefan Cichy, składając życzenia Ludziom Gór mówił, aby „umowy tutaj podpisane i przewi-dziane plany udało się zrealizować, żeby się nie spełniły słowa psalmu: taki co w głowie uradzi, do skutku nie doprowadzi". Biskup obiecał, że za rok, dokładnie 3 stycznia, na Polanę Jakuszycką przy-wiezie księży z Rzymu, Anglii, Niemiec i biskupów z Polski należących do tzw. Kapituły św. Sylwestra.

- Wtedy nie tylko będę ambasadorem mówiącym o Szklarskiej Porębie i Jakuszycach. Pokażę, czym jest Polana Jakuszycka – obiecał biskup Cichy.

MPP - Nowiny Jeleniogórskie