Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

W sprawach ubezpieczeń napisz do nas e-maila

  1. Pytanie:
    Jaki jest numer polisy i kto jest ubezpieczającym?
    Odpowiedź:
    Numer polisy = numer Umowy ubezpieczenia = 5834 – 00.784.320
    Dane ubezpieczającego:
    Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Główny
    00-075 Warszawa, ul. Senatorska 11
  2. Pytanie:
    Czy ubezpieczenie członków PTTK obowiązuje w okresie ochrony ubezpieczeniowej?
    Odpowiedź:
    TAK, obecny okres: od 1.04.2012 do 31.03.2013 w przypadku opłacenia składki za rok 2012,
    - od 1.04.2013 do 31.03.2014 w przypadku opłacenia składki za rok 2013 - TAK
  3. Pytanie:
    Jakie są sumy ubezpieczenia?
    Odpowiedź:
    Sumy ubezpieczenia z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków wynoszą:
    • 20.000 PLN, świadczenie z tytułu 100% stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenia wynosi 1% sumy ubezpieczenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
    • 10.000 PLN, świadczenie na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
    • 8.000 PLN, świadczenie na tytułu wystąpienia po raz pierwszy zawału serca lub udaru mózgu.
    • 2.400 PLN refundacja kosztów nabycia lub naprawy protez i środków pomocniczych.
    • 2.400 PLN refundacja kosztów operacji kosmetycznych.
    • Suma ubezpieczenia z tytułu refundacji kosztów akcji ratownictwa lub poszukiwawczej wynosi równowartość w złotych 4.800 Euro (na jedno zdarzenie).
  4. Pytanie:
    Czy jest dolna lub górna granica wieku objętych ubezpieczeniem NNW? (Czy ubezpieczenie obejmuje również małe dzieci i dorosłych powyżej 60 lat?)
    Odpowiedź:
    Ubezpieczeniem objęci wszyscy członkowie z opłaconą składką członkowską za dany rok bez względu na wiek z tymże od dnia następnego po opłaceniu składki członkowskiej.
  5. Pytanie:
    Czy ubezpieczenie obejmuje również formy turystyki kwalifikowanej (jazdę na nartach, konną, rowerową itp.)?
    Jakie są wyłączenia?
    Odpowiedź:
    Tak, obejmuje uprawianie rekreacyjnej tur. kwalifikowanej także podczas rekreacyjnego uprawiania sportów
    Wyłączenia dotyczą sportów ekstremalnych: dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka. Do sportów ekstremalnych zaliczane są między innymi sporty powietrzne takie jak: skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, szybownictwo, pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych oraz kolarstwo górskie, wspinaczka wysokogórska, skalna, skałkowa, speleologia (taternictwo jaskiniowe), skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach, heliskiing
  6. Pytanie:
    W jakich krajach obowiązuje ubezpieczenie NNW?
    Odpowiedź:
    Na terytorium całej EUROPY
  7. Pytanie:
    Czy jak ulegnę wypadkowi w swojej miejscowości to obowiązuje mnie ubezpieczenie PTTK?
    Odpowiedź:
    Tak, każdy z opłacona składką członkowską za dany rok jest ubezpieczony przez 24 h na dobę na terytorium całej EUROPY
  8. Pytanie:
    Czy ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK tylko na wycieczkach PTTK
    Odpowiedź:
    Nie, ubezpieczenie obejmuje również w życiu prywatnym 24 h na dobę na terytorium całej EUROPY
  9. Pytanie:
    Czy jeżeli członek PTTK ulegnie wypadkowi w miejscu zamieszkania czy też jest ubezpieczony
    Odpowiedź:
    Tak, ubezpieczenie obejmuje również w życiu prywatnym 24 h na dobę
  10. Pytanie:
    Czy umowa obejmuje koszty leczenia za granicą
    Odpowiedź:
    Nie, ubezpieczenie NNW w ogóle nie obejmuje kosztów leczenia
  11. Pytanie:
    Czy umowa obejmuje koszty ratownictwa
    Odpowiedź:
    Tak, na terytorium całej Europy, także w życiu prywatnym, przy czym zwrot kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej związanej z NNW ubezpieczyciel pokrywa 100% kosztów, natomiast niezwiązanej z nieszczęśliwym wypadkiem lub udarem mózgu lub zawałem serca pokrywany jest przez AXA po potraceniu 30% udziału własnego w poniesionych kosztach. Zwrot następuje na podstawie oryginałów rachunków bądź faktur do wysokości 4.800 EUR
  12. Pytanie:
    Czy przed terminem odbycia wycieczki koniecznie jest zgłoszenie wycieczki przez kierownika w Oddziale PTTK
    Odpowiedź:
    Tak, imprezy i wycieczki powinny być zgłaszane do kalendarza imprez oddziału. W kalendarzu–rejestrze powinny być wyszczególnione terminy, czas i miejsce rozpoczęcia i zakończenia imprezy, jej charakter, przewidywana (i skorygowana po imprezie) liczba uczestników oraz kierownik imprezy, osoby przygotowujące i likwidujące imprezę po jej zakończeniu. Dotyczy to przede wszystkim ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kadry PTTK.
  13. Pytanie:
    Czy ubezpieczenie działa w pełnym zakresie w przypadku kiedy organizujemy wycieczkę autokarową - przejazd na miejsce zwiedzania i powrót, najczęściej w tym samym dniu?
    Odpowiedź:
    Tak, ubezpieczenie obejmuje członków PTTK z opłaconą składką członkowską
  14. Pytanie:
    Jeżeli uczestnikami imprez są członkowie PTTK oraz osoby z poza organizacji, to czy ich sytuacja jest różna?
    Odpowiedź:
    Tak, członkowie PTTK z opłaconą składką członkowską są objęci ubezpieczeniem NNW natomiast pozostali osoby nie. Istnieje możliwość ubezpieczenia takich osób korzystając z umowy 5834 – 00.851.227, niezbędne informacje dostępne na stronie http://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia/nnw/nnw2012/nnw_2012_krotkoterminowe_ubezpieczenie.pdf
  15. Pytanie:
    Gdzie znajdują się szczegółowe informację dot. ubezpieczenia członków od NNW?
    Odpowiedź:
    Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Towarzystwa http://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia/nnw/
  16. Pytanie:
    Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z przyznanym przez ubezpieczyciela odszkodowanie - wyliczeniem procentowej oceny uszczerbku, czy może się odwołać?
    Odpowiedź:
    Tak, poszkodowany ma prawo do odwołania, skargi lub zażalenia. Należy również zapoznać się z Warunkami ogólnego ubezpieczenia - tabelą do wyliczenia procentowej oceny uszczerbku znajdującej się na stronie internetowej Towarzystwa oraz § 14 umowy ubezpieczeniowej
  17. Pytanie:
    Jeżeli członek PTTK z opłaconą składką ulegnie wypadkowi, gdzie znajdzie wyczerpujące informacje o postępowaniu odszkodowawczym?
    Odpowiedź:
    Zasady obsługi grupowego ubezpieczenia NNW w zakresie rozpatrywania roszczeń i wypłaty świadczeń, dokumenty niezbędne do rozpatrzenia roszczenia oraz formularze znajdują się na stronie http://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia/nnw/
  18. Od wielu lat organizuję imprezę rowerową pn. Ogólnopolski rajd Kolarski "Zdobywamy Pradziada ". Jednym z celów rajdu jest promowanie oraz uprawianie turystyki rowerowej oraz zdobywanie pkt. do kolarskiej odznaki turystycznej - KOT.
    Rajd który odbędzie się na terenie Czech, adresowany jest do wszystkich sympatyków turystyki rowerowej i kolarstwa sportowego.
    W imprezie co roku uczestniczy wielu turystów kolarzy - członków PTTK, reprezentujących kluby PTTK - kie z różnych części kraju.
    W ramach w/w imprezy rowerowej 31 maja zostanie przeprowadzona jazda indywidualna na najwyższy szczyt czeskich jeseników - Pradziada. Jazda ta nie ma znamion typowego wyścigu ze startu wspólnego, a uczestnicy otrzymują pamiątkowy medal z własnym czasem przejazdu. Jednocześnie informuję że nad bezpieczeństwem przebiegu wjazdu, czuwają organizatorzy ( KTK KTUKOL - Głuchołazy ), oraz czeska, a w tym roku także polska policja.
    Pytanie:
    Ze względu na liczne zapytania uczestników - członków organizacji PTTK, proszę o informację, czy ubezpieczenie od NW obejmuje członków PTTK na okres całego rajdu i na jakich warunkach?
    Czy jeżeli wyłączymy wjazd na Pradziada z ubezpieczenia, jako typowo czasowy ( "charakter sportowy" ), to zjazd jako turystyczny wróci do kryteriów ubezpieczeniowych? A może ze względu na specyficzny i niepowtarzalny charakter imprezy ( chyba jedyny klub rowerowy w Polsce, działający w strukturach PTTK - Oddział Głuchołazy ), organizowanej dla szerokiej grupy pasjonatów turystyki rowerowej i kolarstwa, ubezpieczenie obejmie cały program rajdu?
    Odpowiedź:
    Tak, umowa ubezpieczenia obejmuje ochroną zdarzenia powstałe podczas imprezy o charakterze sportowym (rywalizacji) (o ile nie są to wypadki powstałe podczas uprawiania sportów wyczynowych i zawodowych sportów).
  19. Organizujemy jako Klub Turystyki Kolarskiej PTTK maraton rowerowy. Nie jest to typowy wyścig, bo start następować będzie po zgłoszeniu "zawodnika" lub grupy gotowości do startu. Większość będzie starać się o uzyskanie jak najlepszego wyniku, co nosi znamiona wyścigu. Będą też tacy, dla których pokonanie wyznaczonej trasy w określonym limicie czasu będzie zamierzonym celem.
    Pytanie:
    Czy w takiej imprezie jak maraton kolarski, noszący znamiona rywalizacji podobnej do wyścigu, organizowany przez klub PTTK obowiązuje ubezpieczenie PTTK zawarte z AXA?
    Odpowiedź:
    Tak, umowa ubezpieczenia obejmuje ochroną zdarzenia powstałe podczas imprezy o charakterze sportowym (rywalizacji) (o ile nie są to wypadki powstałe podczas uprawiania sportów wyczynowych i zawodowych sportów).
  20. Pytanie:
    Jak działa ubezpieczenie w czasie wykupienia składki tej opłacanej co rok z tytułu przynależności do PTTK??
    Tzn. czy to ubezpieczenia działa w czasie rajdów organizowanych lub współ organizowanych przez PTTK?
    Czy działa podczas rajdów organizowanych przez Kluby Turystyczne, Grupy Rowerowe itp. lub Urzędy Miast lub inne tego typu instytucje??
    I czy działa podczas wycieczek ? tzn. chodzi mi o to czy działa podczas gdy sie jedzie w jedną osobę..??
    Odpowiedź:
    Ubezpieczenia obejmuje ochroną zdarzenia niezależnie od liczby uczestników oraz organizatora, tj. również w czasie wyjazdów indywidualnych, imprez organizowanych przez PTTK, Urzędy Miasta, Grupy Rowerowe (formalne i nieformalne), itp.
  21. Pytanie:
    Czy uczestnik imprezy PTTK jest ubezpieczony podczas dojazdu i powrotu na imprezę (od chwili wyjścia z miejsca zamieszkania i powrotu)?
    Odpowiedź:
    Tak, Członek PTTK posiadający ważną legitymację jest ubezpieczony przez całą dobę, również w życiu prywatnym (a więc w czasie nie związanym z imprezą PTTK).
  22. Pytanie:
    Czy ubezpieczenie obejmuje poza zorganizowanymi imprezami PTTK także indywidualne, "na własną rękę", piesze wędrówki nie związane ze zdobywaniem odznak? Jeśli tak, to co z wymaganym w przypadku wystąpienia NW załącznikiem o potwierdzeniu trasy w książeczce wycieczek pieszych?
    Odpowiedź:
    Tak, ubezpieczenie obejmuje wypadki ubezpieczeniowe powstałe podczas indywidualnych wycieczek. W obecnej umowie ubezpieczenia ubezpieczyciel odstąpił od wymogu posiadania wpisu potwierdzającego zdobywanie odznak PTTK w książeczce PTTK.
  23. Pytanie:
    Czy przy indywidualnych rajdach wielodniowych ubezpieczenie jest skuteczne tylko w przypadku noclegu w placówkach PTTK, czy może być to potwierdzenie noclegu z innej placówki, ewentualnie kwatery prywatnej?
    Odpowiedź:
    Ubezpieczenie NNW obejmuje również wypadki powstałe w czasie pobytu w obiektach i placówkach nie będących bazą PTTK.
  24. Pytanie:
    Czy ubezpieczenie obejmuje wyłączenie pierwszorazowe wystąpienie zawału serca i udaru mózgu?
    Odpowiedź:
    Tak, w każdym z przypadków ubezpieczenie obejmuje tylko pierwsze takie zdarzenie, przy czym trzeba pamiętać o definicji użytej przez ubezpieczyciela:
    udar mózgu – nagłe, w efekcie trwałe uszkodzenie tkanki mózgowej w następstwie wynaczynienia krwi, niedokrwienia lub zatoru tętnicy śródczaszkowej materiałem pochodzącym z układu krwionośnego, skutkujące wystąpieniem deficytów neurologicznych trwających nie krócej niż 24 godziny i potwierdzonych badaniem lekarskim. Za udar mózgu w rozumieniu niniejszej umowy ubezpieczenia nie uznaje się epizodów przejściowego niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego (OUN), udar niepozostawiający trwałego ubytku funkcji OUN. Rozpoznanie trwałego uszkodzenia OUN musi być potwierdzone badaniem specjalisty neurologa i wynikiem badania metodą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od czasu wystąpienia pierwszych objawów;
    zawał serca – pierwszorazowe wystąpienie martwicy ograniczonego obszaru mięśnia sercowego jako skutek ostrego niedokrwienia, rozpoznane na podstawie wystąpienia typowego dla zawału serca bólu w klatce piersiowej świeżych zmian w zapisie EKG potwierdzających wystąpienie świeżego zawału serca i znaczącego podwyższenia stężenia enzymów sercowych we krwi. Za zawał serca w rozumieniu niniejszej umowy ubezpieczenia nie uznaje się epizodów dławicowego bólu w klatce piersiowej (angina pectoris).

Dokument PDF