Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Drewniany tron z wyrzeźbionym orłem śląskim na zaplecku oraz buławę hetmańską otrzymał podczas otwarcia XXI Turnieju Rycerskiego na zamku Chojnik - kasztelan Jerzy Czajka. Był to prezent ufundowany przez rycerzy z Chorągwi Ziemi Czeskiej, którzy od kilkunastu lat biorą udział w turniejach na zamku.
Chojnik_01
Kasztelan Zamku Chojnik - Jerzy Czajka - inicjator turniejów
Chojnik_02
Kapitan Zamku Chojnik - Jędrek Ciosański


Chojnik_03 Chojnik_04
Konkurencje strzelania z kuszy historycznej

Tegoroczny turniej zgromadził prawie 80 rycerzy i towarzyszących im dam. Odbywał się w dniach 21 i 22 sierpnia, lecz czescy rycerze gościli na zamku już parę dni wcześniej dając odwiedzającym zamek turystom wyśmienite i „prawdziwe” pokazy walk, pełne siły, dynamiki, ale i humoru. Cudem tylko nie musiał interweniować lekarz, tak realistyczne były to pokazy.

Chojnik_05 Chojnik_06
Ciężkozbrojni rycerze przed walką Śpiewająca Honorata Magdeczko-Kapote

Podczas turnieju tradycyjne przeprowadzono kilka konkurencji sprawnościowych, z kuszą w roli głównej. Miotano także oszczepem oraz strzelano z łuku siedząc na … drewnianym koniu ciągnionym za powrozy. Cóż, pomocnicy byli tańsi niż żywe rumaki, a sztywny „koń” przynajmniej nie był narowisty.

Pomiędzy konkurencjami strzeleckimi odbywały się pokazy walk rycerskich oraz koncert muzyczny w rewelacyjnie śpiewającą i grającą na gitarze Honoratą Magdeczko-Kapote, ze swym zespołem „Tours”. Pani Honorata jest bardzo dobrze znana na Chojniku z przedstawień Teatru Animacji „Maska”, z którym wielokrotnie występowała na turniejach.

Chojnik_07 Chojnik_08
Negocjacje przed walką W zgiełku bitewnym na podzamczu

Nie mniejsza furorę zrobił komentator-spiker turnieju - Andrzej Ciosański - znany z filmików na Youtube jako Kapitan Jędrek z zamku Chojnik. Komentował ze znawstwem i swadą oraz humorem toczące się turniejowe wydarzenia, okraszając je anegdotami i ciekawostkami, pochłanianymi przesz zgromadzoną i głodną wiedzy gawiedź.

Pierwszy dzień zmagań rycerskich zakończony został wyimaginowaną próba szturmu husytów na zamek. Próbą, gdyż zamek Chojnik nigdy nie uległ żadnym najeźdźcom. Tym razem też husyci nie zdobyli zamku i musieli zaprzyjaźnić się z obrońcami, aby skosztować zamkowego wina.
Sporo frajdy miały dzieci, które mogły w przerwach konkurencji bliżej zapoznać się z „…tym ciężkim żelastwem”.

Chojnik_09 Chojnik_10 Chojnik_11
Oj, jakie te hełmy ciężkie…

W rozegranych konkurencjach uzyskano następujące wyniki:

Turniej o Złoty Bełt1 Zamku Chojnik:
  • I miejsce - Bogdan Domżoł z Czerwionki
  • II miejsce - Józef Pyclik - Bractwo zamku Bolków
  • III miejsce - Lukasz Domżoł - Czerwionka.

Miano Wilhelma Tella zdobyła Daria Makowska z zamku Bolków.

W Trójboju Rycerskim (rzut oszczepem, strzelanie z łuku „z konia” i strzelanie z kuszy) zwyciężył Dariusz Niedźwiedzki z zamku Chojnik, drugie miejsca zajął Witold Zamiara z zamku Chojnik, a trzecie Paweł Liberadzki z Roty Lubicz.

Chojnik_12
W czasie turnieju zamek Chojnik odwiedziło ponad 1400 turystów.

Tekst i foto: Andrzej Mateusiak

1 To nie nazwa dawnego szacownego trunku z dużą zawartością siarki, lecz średniowieczna nazwa strzały do kuszy.

Relacja w formacie PDF