Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

      RNR_01    RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę nr 28

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 5 grudnia 2021 r. na wycieczkę nr 30 (ostatnią w tym sezonie) w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.
Proponujemy do wyboru trzy trasy:

  • I trasa: Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Kowar. Zbiórka uczestników o godz. 9.15 na przystanku autobusowym Kowary PKP, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500279011).
    Trasa długości 10 km przebiega w południowej części Wzgórz Karpnickich. Od przystanku autobusowego idziemy do Wojkowa, po drodze w zagajniku oglądamy grobowiec rodziny von Reuss. Powyżej podziwiamy eklektyczny budynek szpitala „Wysoka Łąka” projektowany na wzór wysokogórskiego szwajcarskiego sanatorium. Za szpitalem wchodzimy do lasu i przez Przełęcz pod Brzeźnikiem docieramy na wzgórze Bramka (495m.) nazwane tak od skałek tworzących naturalną bramę, poniżej wykuty na skałce napis z datą 1795 upamiętniający pobyt historyka Karla Klöbera. Szlakiem niebieskim idziemy do Bukowca, 100m przed kościołem spotykamy krzyż pokutny z wyrytym oszczepem, mijamy dwa kościoły: klasycystyczny św. Jana Chrzciciela z końca XVIII w. oraz gotycki św. Marcina z XVI w. i podchodzimy na skaliste wzgórze za wsią, gdzie w XIX w. zbudowano sztuczne ruiny zameczku z cylindryczną wieżą (punkt widokowy), za wieżą pozostałości budowli nazywanej „Rzymskim Amfiteatrem”. Poniżej oglądamy pseudoantyczną Świątynię Ateny (wzniesiona na cześć hrabiny von Reden) i schodzimy do klasycystycznego pałacu z początku XIX wieku.

  • II trasa: Wyjazd z przystanku „Stadion Miejski” autobusem MZK nr 11 o godz. 8.25 do Wojanowa. Zbiórka uczestników na przystanku „Wojanów Biblioteka” o godz. 8.45.
    Trasa długości 9 km prowadzi wschodnim fragmentem Kotliny Jeleniogórskiej. Nad Bobrem w pobliżu przystanku MZK znajduje się zrujnowany pałac o ciekawej bryle (liczne wieżyczki, wykusze), powyżej 3-skrzydłowe, monumentalne zabudowania gospodarcze. Następnie drogą polną idziemy do Karpnik. W parku oglądamy starannie odrestaurowany neogotycki pałac – obecnie hotel (wnętrza niedostępne). Drogą przez Krogulec dochodzimy do Bukowca. Na skraju wsi w lesie sztuczne ruiny z początku XIX w. z cylindryczną wieżą – dobry punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, za wieżą pozostałości budowli nazywanej „Rzymskim Amfiteatrem”. Poniżej oglądamy pseudoantyczny pawilon - herbaciarnię i schodzimy do klasycystycznego pałacu wybudowanego w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena. Prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

  • III trasa: Wyjazd z przystanku „Teatr” autobusem MZK nr 19 o godz. 9.09 do Staniszowa. Zbiórka uczestników na przystanku „Staniszów Średni” o godz. 9.30.
    Trasa długości 9 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od przystanku autobusowego wspinamy się po wykutych w skale stopniach na Witoszę (484m). Po drodze mijamy liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia. Atrakcją szczytu są również 3 jaskinie szczelinowe. Z wierzchołka dobry widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po zejściu z Witoszy leśnymi i polnymi ścieżkami, za znakami zielonymi podążamy do Mysłakowic. Przez most na Łomnicy dochodzimy do pałacu, w którym obecnie mieści się szkoła. Obiekt przebudowany w I połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego według projektu wybitnego architekta Karla Schinkla był letnią rezydencją królów pruskich. Przed pałacem stoi pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu. W pobliżu XIX wieczny kościół z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. W dalszej części wędrówki idziemy przez park, przekraczamy tory nieczynnej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i wzdłuż Jedlicy docieramy do Bukowca. Na skraju wsi oglądamy odbudowaną kaplicę grobową Redenów zwaną Opactwem. Następnie wzdłuż stawu Kąpielnik idziemy do pałacu. Prowadzi Sebastian Miler z Jeleniej Góry.

O godz. 13.30 w pałacu w Bukowcu rozpocznie się spotkanie podsumowujące pięćdziesiąty pierwszy Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych.
O godz. 18.00 sprzed pałacu odjedzie autobus, który zawiezie uczestników spotkania do Jeleniej Góry.
W czasie wycieczek obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego


 

Jelenia Góra dofinansowanie