Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

      RNR_01    RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę nr 03

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 13 marca 2022 r. na wycieczkę nr 3 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Marii Skłodowskiej-Curie”(przy ul. Wolności naprzeciwko Biedronki) autobusem MZK nr 5 o godz. 8.28 do Siedlęcina. Autobus jedzie przez Siedlęcin Górny omijając przystanki przy ul. Bankowej i Podwalu. Zbiórka uczestników na przystanku „Siedlęcin przy Krzyżu” o godz. 8.50.

Trasa długości 13 km prowadzi przez południowy fragment Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Od przystanku autobusowego drogą przez Wrzeszczyn dochodzimy do zapory wrzeszczyńskiej. Kamienna tama na Bobrze o wysokości blisko 20 m wybudowana w 1927 r. utworzyła jezioro zaporowe o powierzchni 40 ha, najmłodsze z całego zespołu zbiorników na Bobrze. Obok zapory znajduje się elektrownia wodna (moc 5 MW), pierwsza na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, w której zainstalowano turbiny systemu Kaplana. Następnie malowniczą drogą wzdłuż jeziora i rzeki idziemy do Siedlęcina. Przechodzimy na drugi brzeg Bobru, mijamy kolejną zaporę tworzącą Jezioro Modre i docieramy do schroniska PTTK Perła Zachodu. Pięknie położony na wysokim, urwistym brzegu drewniano-murowany budynek schroniska wybudowano w 1927 r. po utworzeniu Jeziora Modrego. W sąsiedztwie schroniska są liczne skałki z okazałą Wieżycą na drugim brzegu Bobru. Po odpoczynku w schronisku, w końcowej części wędrówki, malowniczym przełomowym odcinkiem doliny Bobru o nazwie Borowy Jar przez „Koniec Świata” idziemy do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar (tel. 605084476).

W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski
Powiat
Karkonoski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie