Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycz-nych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

Komisja Krajoznawcza przy Oddziale "Sudety Zachodnie" PTTK w Jeleniej Górze oraz "Nowiny Jeleniogórskie" zapraszają na drugi spacer krajoznawczy, do Kolorowych Jeziorek. Z prowadzącym wycieczkę, Krzysztofem Tęczą, spotkamy się na stacji PKP w Jeleniej Górze, w sobotę 14 maja 2011 roku. Wszyscy razem wyruszymy pociągiem o godzinie 7.34 do stacji Marciszów.

Wyruszymy za znakami zielonymi szlaku turystycznego, wzdłuż potoku Mienica. Po minięciu Wieściszowic dotrzemy do Kolorowych Jeziorek, naszej głównej atrakcji podczas wycieczki. Historia tego miejsca sięga końca wieku XVIII, kiedy to zaczęto eksploatować złoża pirytów. Początkowo uruchomiono kopalnię "Nadzieja", później "Nowe Szczęście" oraz "Gustaw". Po zakończeniu prac górniczych w tym rejonie do dzieła przystąpiły siły natury. Powoli wyrobiska zostały zalane wodą, która od występujących tutaj związków chemicznych zabarwiła się na różne kolory. Dlatego mamy Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko i Zielony Stawek. Co prawda dawniej było jeszcze Żółte Jeziorko ale dzisiaj jest ono w daleko idącym zaniku. Inną atrakcją są tzw. Piaski, czyli hałdy pokopalniane. Możemy na nich zaobserwować jak przyroda radzi sobie z tym co zniszczył człowiek. Aby ułatwić samodzielne poznawanie terenu utworzono Ścieżkę Dydaktyczną "Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka".

Przy jeziorkach utworzono parking samochodowy, a firma która wygrała przetarg na obsługę tego terenu, stara się by miejsce to, przy tak wielkim ruchu turystycznym, nie zatraciło swojego naturalnego piękna. Dlatego urządzono tu mini bar. Można w nim nabyć coś ciepłego do zjedzenia oraz picie. Ustawiono wiele ławeczek i stołów, a nawet pobudowano toalety. Jest ich sporo i o dziwo, jak na razie są bezpłatne.

Po odpoczynku przy ognisku (należy zabrać ze sobą kiełbaski) ruszymy lasem do miejscowości Raszów. Zwiedzimy tutaj kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, a w nim mauzoleum rycerskiej rodziny von Schaffgotsch. Zespół rzeźby nagrobnej jaki zobaczymy uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Po takiej uczcie krajoznawczej pozostanie nam już tylko przejście leśnymi drogami do Marciszowa skąd odjedziemy do Jeleniej Góry pociągiem o godzinie 16.38.

Uczestnicy wycieczki ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Członkowie PTTK, z opłaconymi składkami, objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Krzysztof Tęcza